Je to jednoduchý a dobrý! A kdo nemá rád játra ve formě "jater", tak paštiku rozhodně ocení.
Na oleji (dala jsem 1 lžíci oliváče a jednu řepkáče, ale můžete asi jakýkoliv) osmahněte nadrobno nakrájenou cibulku, doporučuje se smažit co nejpomaleji hezky do sklovata.
Pak přidejte 3 vylisované stroužky česneku a nechte na pánvi trochu provonět. Hlavně ten česnek ale nespalte! Kdo není tolik na česnek, dá stroužky raději dva.
Přihoďte očištěná játra (možná by to šlo i bez čištění? minimálně v Bille mají játra pěkná, jinde jsem na pěkná zatím moc nenarazila a čistit se muselo vždy), pěkně je osmahněte na cibulce a přidejte špetku tymiánu (já měla domácí sušený ze zahrádky, to je beztak nejlepší). S tymiánem opatrně, je dost výrazný.
Přihoďte do pánve bobkový list. Pokud máte, tak i nové koření (no a nebo to vyřešte tak jako v originálním receptu, kde používají paštikové koření, já ho ale neměla a vystačila jsem si pouze s bobkovým listem a sušenou bazalkou). Složení paštikového koření najdete třeba tady: https://www.koreni.cz/obchod/korenici-smesi/pastikova
Během smažení jater přilijte panáka portského a hezky ho vyvařte. Během smažení také rovnou přilijte 100 ml smetany (v originálním receptu nejdřív půlku smetany dávají v této fázi a druhou až při mixování, já to nalila rovnou a fungovalo to taky...) Smetanu taky vyvařte tekutinu, co to půjde, ale nemusíte úplně do sucha :-D Játra smažte, dokud nejsou hotová, ale zase je na pánvi prosím netrapte 15 minut!
Odstavte pánev, játra osolte dle chuti, dávala jsem cca 3 pořádný špetky, opepřete (otočila jsem 6-7x mlýnkem), přidejte malou špetku sušené bazalky, trošičku muškátového oříšku, větší špetku rozmarýnu (klidně jehličí). Přidejte máslo.
Všechno hezky rozmixujte tyčovým mixérem, pěkně do hladka. Pokud máte rádi, přidejte nasekané oloupané mandle. A šup s tím do srnčího hřbetu, nebo ještě lépe do obyčejných skleněných skleniček. (do srnčího hřbetu je to lepší z většího množství jater - cca 1 kg) Z 500 g jater uděláte cca dvě malé zavařovací skleničky paštiky. Někdo ještě vykládá formu/skleničky plátky anglické slaniny.
A podávejte pěkně vychlazenou, s čerstvým chlebíčkem a třeba i brusinkami. (i teplá je dobrá :-D)
Paštika je určena k rychlé konzumaci, přece jenom není nijak zavařená a zakonzervovaná (s máslem by to ani nešlo). Možná by stačilo ji místo másla udělat se sádlem, ale nezkoušela jsem to. 3 dny v lednici ale určitě vydrží, možná i déle, nezkoušela jsem to, protože jsme ji vždycky snědli dřív.