Mňam, stojí to nějakou práci, ale výsledek zas stojí za to!
Žitné rohlíky
Porce: 12 rohlíků
Suroviny
1. fáze
- 100 ml vody
- 2 lžičky krystalového cukru
- 170 g hladké mouky
- 14 g čerstvého droždí
- 1 ks vejce
2. fáze
- 30 ml oleje
- 150 ml vody
- 220 g žitné chlebové mouky nebo žitné celozrnné
- 100 g hladké mouky
- 1,5 lžičky soli
- 1 lžíce sušené bramborové kaše (nebo bramboráku v prášku) nebo uvařený nastrouhaný brambor
- 2-3 lžíce dýňových semínek
- 1-2 lžíce slunečnicových semínek alternativa lněná semínka
Postup
- Tyhle rohlíky se mi osvědčily, jsou z topreceptů, kde je autorka dělá v domácí pekárně. Já dělám bez. Oproti originálnímu receptu dávám i víc semínek.
- Nejprve si připravím do mísy věci z fáze 1. Droždí hezky rozdrobím, vše smíchám a nechám hodinu kynout v teple. Když je léto, jde to samo, jinak pokojová teplota taky ok. Minimálně to zdvojnásobí objem, nebo vám to spíš bude chtít vyskočit/vytéct z mísy. Nechávala jsem to vždy tak hodinku.
- Připravím si do jiné mísy věci z 2. fáze. Zatím jsem vždy dělala s vařenou bramborou, nemám doma prášek na kaši ani na bramborák. Někdo tu bramboru vaří 2 minuty v mikrovlnce, to nemám ozkoušené, prostě jsem ji uvařila normálně ve vodě bez soli. Vychladnutý brambor pak do mísy nastrouhám k ostatním věcem.
- Dýňová semínka doporučuju nahrubo nasekat, prvně jsem je nechávala vcelku a nasekané nám přijdou prostě lepší.
- Zatím jsem dělala rohlíky vždy z žitné celozrnné mouky, většina lidí ale dělá z chlebové. Rozdíl je v tom, jak moc mouka nasaje vodu, ale prostě až byl originální recept s chlebovou, mně to fungovalo i s celozrnnou žitnou perfektně.
- Vše máme hezky smíchané, díky bramboře to i přestane ukrutně lepit a můžete to smíchat se surovinami z fáze jedna, já to promíchávám normálně rukou, ale půjde to asi všelijak. Příště zkusím metličkou, abych neměla ruku jako prase celou od těsta 😀
- Jakmile vše smíchám, dám někam do tepla na hodinu kynout, kynula jsem hodinu, někdy hodinu a půl, zase podle toho, jak máte doma teplo. Nebo dejte do trouby na 30°C, pokud to vaše trouba umí.
- Zase to hezky nabyde na objemu, vyndejte z mísy, možná se to bude trochu lepit, tak doporučuju trochu pomoučnit vál, rozdělte na 10-12 kousků, podle toho, jak velké chcete rohlíky mít.
- S podporou lehkého pomoučnění se snažte z každého kousku vyválet trojúhelník a ten pak srolujte do rohlíku, přendejte na plech a všechny rohlíky pomazejte vajíčkem. Jestli by stačilo i mlékem zatím nevím, musím vyzkoušet. Pečte každý plech zvlášť, určitě ne oba najednou.
- Troubu si rozehřejte na 200°C, ale pak stáhněte na 180 a pečte cca 20 minut. Některé trouby určitě míň, ale barvy se nebojte, první várku jsem pekla 20 minut, druhou pak 18.
- Rohlíky mají po upečení cca 80 gramů 🙂 Takže rozhodně víc než v obchodě.
- Upečené rohlíky přendáme z plechu na mřížku. Když ale zapomenete, nic se nestane. Vozkoušeno.
- Velmi mile nás překvapilo, že jsou dobré i druhý, třetí den. Pokud vám do té doby vydrží. 🙂
Pro domácí pekárnu sem kopíruji z top recepty originální postup:
- Do pekárny dáme suroviny potřebné pro 1. fázi, a necháme projet celý program Těsto až do konce. Přidáme zbytek surovin, zapneme program Těsto, ale teď necháme jen umíchat, nenecháváme kynout. Hned potom uložíme těsto v zakryté míse přes noc do lednice. Ráno nebo dopoledne vyndáme (už je nakynuté), rozdělíme na 6-8 bochánků, trošinku podsypáváme jen tak, aby se těsto nelepilo. Každý bochánek pak rozválíme na ovál a srolujeme do rohlíku. Ten pak ještě rukou uválíme – spoje záhybů se hezky slepí a rohlík vypadá úhledněji. Na plechu je necháme nakynout, pak pomašlujeme vejcem a vložíme do vyhřáté trouby. Troubu vyhřejeme na 200 °C, stáhneme na 180 °C a pečeme cca 20 minut. Hotové rohlíky ihned přendáme z plechu na mřížku.