Není to cmunda, jako cmunda, a není to ani bramborák. Takhle se tomu u nás říká, ať si o tom Honzík myslí, co chce 😀
Klášterecké „cmundy“
Porce: 4
Suroviny
- 10 ks brambor
- 3 stroužky česneku
- 2 ks vejce babi dává i 3 vejce
- ½-⅔ vaničkového polotučného tvarohu nebo klasický tvaroh, zanechá hrudky, což je ve cmundě fajn
- 2 lžíce polohrubé mouky dají se dělat i bez mouky (dělá maminka)
- sůl, majoránka, kypřící prášek do pečiva, olej na smažení
Postup
- Nastrouhejte brambory. Někdo strouhá na jemno, někdo na hrubo. Názory se na to dost různí rodina od rodiny. I diskuze na e-miminu to má tak nějak nerozhodně. Já je strouhám na jemno (rozuměj Honzík strouhá).
- Vodu, kterou brambory pustí, slijte, brambory rovnou osolte, klidně 6-7 špetek soli.
- Přidejte více jak půlku tvarohu, ale ne celý. Dále vylisujte tři stroužky česneku, vyndávám z nich ty vnitřky, co způsobujou plno lidem bolesti břicha, to mě naučil Honzík. Přidejte 2 vejce a 2 lžíce polohrubé mouky a všechno promíchejte.
- Přisypte majoránku, babi říká, dejte jí dost, klidně půlku sáčku. Já třeba dávám méně než půlku sáčku, aby to zas nechutnalo jen po majoránce. Záleží zas na preferencích. Někdo dává pepř, já ne. A přidejte na špičku nože kypřícího prášku.
- Jakmile všechno promícháte, zase můžete slít vodu a nezapomeňte to ochutnat. Pokud žijete v domácnosti s někým, kdo více solí, tak budete muset dost možná směs ještě dosolit. Nebo udělejte na řepkovém oleji první zkušební, ochutnejte a dosolte až potom 😀 Po smažení přebytečný tuk ze cmund vysajte papírovými utěrkami.
- U nás doma se podávají se sterilovaným bílým krouhaným zelím (myslím, že ho dělá třeba Znojmia) nebo brusinkami. To taky ne každej chápe, ale časem si zvykne a zjistí, že je to dobrota. Někdo do bramboráků dává také kus uzeného, u nás to taky občas dělá babi, ale převažuje varianta bez masa.
- A nejlepší cmundy jsou stejně ty, které na vás zbudou večer v hrnci 🙂