Inspirace blízkovýchodní kuchyní, výrazné a překvapivě chutnající jídlo.
Pečená plněná dýně
Porce: 2
Suroviny
- dýně (větší hokaido, něco přes 1 kg)
- rýže nevařená cca 75–100 g
- brusinky sušené cca 75 g
- pistáciové oříšky cca 100–150 g v nevyloupaném stavu
- cibule červená 1 větší (lze nahradit normální cibulí)
- česnek 2 velké stroužky
- olivy černé 1 hrst (pro ty, co nejí olivy, je třeba nahradit něčím jiným výrazně chutnajícím; napoprvé jsem zkoušel sušená rajčata, ale ta ve výsledném pokrmu ztratila chuť)
- vývar jakýkoli cca 250 ml
- rozmarýn 2 snítky
- chilli 1 lžička
- muškátový oříšek cca 1/2 lžičky (bacha, je výrazný)
- skořice 1/2–1 lžička
- pomerančová kůra z 1 pomeranče
- olivový olej
- sůl, pepř
Postup
- Z omyté dýně uřízněte vršek a vydlabejte semínka. Pak vydlabejte ještě část dužiny, budete jí potřebovat na náplň (trochu se hecněte a zkuste z té dužiny oškrábat, co půjde, náplň dýně chutná určitě líp než její stěny). Pokud je tato dužina v nekašovitém stavu, pokrájejte ji nadrobno.
- Pokrájejte nadrobno cibuli a olivy (pokud je jíte) a nechte spolu s dýní restovat na oleji. Doba smažení záleží na tekutosti dužiny dýně a nedá se úplně lehce určit. Prostě nespálit to a zároveň aby to bylo orestované. Ke konci smažení ještě přidáme 1 stroužek rozdrceného česneku a na jemno nakrájenou jednu snítku rozmarýnu (to by se nemělo smažit dlouho).
- Poté vhodíme rýži, brusinky, pistácie (nahrubo nakrájené, ale mohly by být i vcelku, ony změknou) a pomerančovou kůru (strouhat jen tu oranžovou část, ne to bílé hořké pod tím; můžeme opravdu ostrouhat celý pomeranč, kůra přidává jídlu zajímavou chuť). Trochu osolíme a opepříme (se solí to nemusíme přehánět – jednak půjde sůl a pepř ještě dovnitř dýně, jednak pistácie a případně olivy jsou taky slané). Zalijeme vývarem a krátce povaříme, aby výsledná směs nebyla úplně tekutá, ale spíš kašovitá.
- Do hmoždíře dáme 1 stroužek rozdrceného česneku, 1 snítku na jemno nakrájeného tymiánu, chilli, skořici, muškátový oříšek, sůl, pepř, cca 2 lžíce oleje a snažíme se zhomogenizovat; vzniklou pastou pak rovnoměrně potřeme vnitřní stěny dýně. Množství soli a pepře je na vás, ale úplně bych nešetřil, mělo by to trochu ochutit i dýni samotnou. Poté dáme do dýně hmotu připravenou v minulém odstavci. (Pozn.: množství potřebné na to, aby hmota vyplnila celou dýni, ještě nemám vychytané. Při minulém pokusu bylo hmoty málo, proto jsem množství ingrediencí trochu navýšil, ale je možné, že i to bude málo).
- Troubu předehřejeme na 230°C. Dýni přiklopíme vrškem, který jsme na začátku odřízli, potřeme olivovým olejem, zabalíme do dvou vrstev alobalu a necháme péct, dokud nebude měkká. V původním receptu byla 1 hodina, ale to je asi moc, 45 minut by odhadem mělo stačit.
- Uvedené množství stačí plus minus na dvě větší porce (záleží, jestli budete vyžírat i vnitřek, nebo poctivě sníte i stěny dýně).Honzík <3