Nejklasičtější italská klasika – primitivní a zároveň technicky překvapivě neintuitivní záležitost.
Špagety aglio olio peperoncino
Porce: 2
Suroviny
- Špagety na 2 porce (cca půl balíčku)
- 8 stroužků česneku
- olivový olej
- chilli paprička nebo jiná pálivá paprička dle chuti
- petrželová nať
- tajná ingredience 1: parmezán
- tajná ingredience 2: sušená rajčata
- sůl
Postup
- Tak za prvé: ingredience musí být kvalitní. Špagety nějaké z tvrdé pšenice – žádné z akce za 6,50, které se po obvodu rozvaří na sračku a vevnitř zůstanou tvrdé. Olivový olej doporučuju nějaký aromatičtější, jeho chuť je podstatná. Česnek českej, ne ten vyvanulej z Číny (však víš, že z východu k nám i historicky doputovaly spíš samý průsery). Parmezán je parmezán – zkoušel jsem i jeho náhražky, ale není to ono, musíte toho tam dát víc a stejně to nemá tu sílu.
- Za druhé: víc než dvě velké porce se ti do pánve nevejdou (možná vejdou, ale manipulace s tou hromadou bude obtížná).
- Nejdřív si udělej přípravu. Fakt, ono to dycky trvá dýl, než si myslíš. Teda pokud fakt umíš krájet, můžeš to stihnout během přípravy špaget, ale jsi-li mamlas jako já, udělej si to předem. Česnek nakrájej na tenké plátky (nejlepší je vyndat klíček, on prej ztěžuje stravitelnost pokrmu). Papričku taky pokrájej na tenoučká kolečka. Její množství nechám na tobě, ale doporučuju to nepřehánět. Já používám na dvě porce jednu malou naloženou piri-piri papričku a pálivé je to ažaž. Nasekej si petrželku.
- Špagety dej do dostatečného množství vody (tzn. vem si fakt velkej hrnec, potřebujou prostor). Vodu osol a se solí nešetři. Voda by neměla být odporně slaná, ale má být dost až hodně slaná. Špagety uvař al dente. Tzn. vyser se na Babicu a jeho doporučení vařit těstoviny podle návodu na obalu, průběžně je koštuj a až budou skoro měkké a ve středu ještě tvrdé, slij je, ony už v cedníku samy dojdou. Pod cedník si dej větší hrnek – vodu z těstovin budeš ještě potřebovat!
- Připrav si velkou pánev, nejlíp fakt velkou. Česnek můžeš začít smažit těsně před dokončením těstovin – ale běda, aby se ti stalo, že budeš mít česnek hotovej a těstoviny syrový! Olej dej na studenou pánev (důležité!). Nemusíš s ním úplně šetřit, pokrm může být trochu mastný a měla by být cítit chuť oleje. Česnek a papričku dej do studeného oleje a zapni oheň. Když to zapneš naplno, nejspíš se ti to rychle spálí, když zapneš málo, bude se to vařit a ne smažit – prostě tak akorát. Až se to začne smažit, dávej bacha, je to fofr. Česnek by měl zezlátnout zhruba do barvy oleje. Když zhnědne, je hořkej a není to dobrý, Jakmile má česnek správnou barvu, ihned na něj hoď špagety a promíchej. Pokrm patrně začne od smažení prskat – to je špatně, smažit se ty špagety nemaj. Tak tam rychle přilij trochu vody z těstovin – uvidíš, jak rychle jí špagety absorbujou. Přimíchej petrželku, aby to chytilo správný barvy italský trikolóry, vypni oheň a ihned podávej. Těstoviny mají být mokré – ne tak, aby plavaly, ale na dně talíře má zbýt trochu tekutiny, kterou je možné vytřít jedním plátkem chleba.
- Já si ještě recept trochu vylepšuju (puristi mě zabijou…). Když už jsou špagety zamíchané s česnekem, přidávám nakrájená sušená rajčata (tak 100 g stačí, a hlavně z nich dobře slít olej – ony jsou tak chuťově výrazné, že můžou clehce přebít vše okolo) a trošku strouhaného parmezánu, ne moc, spíš pro formu. Přímo do talíře si pak sypu další parmezán podle chuti.Honzík <3