Půjčeno odsud, jiné jsem zatím nezkoušela: https://paleosnadno.cz/recept/maslove-kure-butter-chicken/ Samozřejmě to nechutná jako z indické restaurace, ale příjemně to překvapilo, dobré je to moc, a vonět vám to bude doma tak, že to z hrnce zmizí fakt rychle.
Butter chicken (máslové kuře)
Půjčeno odsud, jiné jsem zatím nezkoušela: https://paleosnadno.cz/recept/maslove-kure-butter-chicken/ Samozřejmě to nechutná jako z indické restaurace, ale příjemně to překvapilo, dobré je to moc, a vonět vám to bude doma tak, že to z hrnce zmizí fakt rychle.
Porce: 3 větší, nebo 4 menší
Ingredience
Maso a marináda
- 500 g kuřecích stehenních řízků já stehenní neměla, dala jsem cca 600 g prsních
- 60 g bílého jogurtu
- 2 stroužky česneku
- 1 lžička garam masaly
- 1/2 lžičky kurkumy
- 1/2 lžičky mletého koriandru
- 1/4 lžičky mleté skořice
- 1/2 lžičky cayenského pepře nebo žádné, nebo prostě trochu chilli papriček.. já prostě párkrát otočila mlýnkem
Omáčka
- 40 g ghee, nebo napůl oliváč s máslem já ghee neměla
- 150 g cibule 4 malinké
- 3 stroužky česneku
- 10 g čerstvého zázvoru
- 1 lžička garam masaly
- 1/2 lžičky mleté kurkumy
- 1/4 lžičky mleté skořice
- 20 g rajčatového protlaku (nejmenší prodávají 70g, tak ze zbytku udělejte třeba šneky s listovým těstem)
- 400 g plechovky loupaných rajčat prostě jedna plechovka
- 250 g smetany na šlehání (31 %) měla jsem 200 mililitrovou
- 20 g másla
- sůl
- 1 dcl voda nebo vývar nebo podle potřeby
Návod
Maso a marináda
- Kuřecí stehenní řízky (lze použít i prsní, ale maso bude sušší) nakrájejte na kostky. Jak velké? No já mám ráda v butter chicken trochu větší. A stehenní řízky doma nevedeme téměř nikdy, z prsních to bylo taky fajn. Jogurt smíchejte v míse s prolisovaným česnekem a veškerým kořením.Do marinády vmíchejte kostky kuřete a uložte do lednice ideálně přes noc. Případně nechte maso marinovat cca 30 minut v pokojové teplotě. Já marinovala cca 45 minut a bylo to v pohodě. Než budete maso házet dále do pánve/hrnce, tak ho nezapomeňte těsně před úpravou osolit, normálně tak jak je, v té marinádě. A promíchejte.Pro samotnou přípravu masa jsou pak možné 3 postupy: Osobně mám odzkoušené jen opečení masa v hrnci (viz níže). Dodává to omáčce příjemnou kouřovou chuť.Maso lze také nezakryté upéct v troubě (cca 15-20 minut na 210°C) a pak již jen prohřát v hotové omáčce.Případně ho můžete v omáčce uvařit (maso vložte do rozmixované omáčky, povařte pod pokličkou cca 15 minut, a pak teprve přidejte smetanu a máslo).
Omáčka
- V hrnci (ideálně nějaký, kam se vám vejde maso hezky všechno na dno) rozehřejte na vyšší teplotu ghee nebo směs másla a olivového oleje.Opečte v něm dohněda kostky masa naložené v marinádě.Vyjměte je z hrnce a dejte zatím stranou na talíř.Teplotu plotýnky snižte na vyšší střední stupeň a v tuku po mase orestujte dozlatova nadrobno nakrájenou cibuli.Osolte ji, ať rychleji pustí šťávu a ta ze dna hrnce uvolní připečené kousíčky marinády (pozor, ta nesmí být vyloženě spálená, aby omáčka nebyla hořká).Až cibule zezlátne, přidejte rozdrcený česnek a drobounce nasekaný zázvor (při jeho krájení si dejte opravdu záležet, větší kousky se později hůře mixují a zanechávají v jinak hladké omáčce nepříjemnou texturu). Krátce orestujte. Bacha, ať to nespálíte.Základ omáčky zasypte kořením a to za stálého míchání opečte. Zase bacha, ať to nespálíte, chceme koření hlavně rozvonět. Přidejte rajčatový protlak a krátce ho orestujte.Vše zalijte loupanými rajčaty a cca 1 dcl vody nebo vývaru. Já zalila vývarem, protože jsem zrovna měla po ruce. Hrnec zakryjte poklicí, snižte teplotu plotýnky na nižší stupeň a nechte jemně probublávat cca 10-15 minut.Omáčku rozmixujte dohladka ponorným mixérem. Doporučuji si omáčku přelít do nějakého hlubšího hrnce, aby se vám to dobře mixovalo. Vmíchejte smetanu. Úplně v klidu i bezlaktózovou, pokud máte alergii. Sladkost by naopak mohla omáčce pomoct, některé plechovky loupaných rajčat totiž bývají docela kyselé. Do hrnce nasypte opečené kuřecí kostky a již jen krátce povařte. Zkontrolujte si, že je maso skrz a nebudete ho servírovat syrové. Podle potřeby případně omáčku nařeďte troškou vody nebo vývaru a podle chuti osolte. Dosolit bude určitě potřebovat. Vypněte plotýnku a do hotového pokrmu vmíchejte máslo.Máslové kuře podávejte například s květákovou rýží, plackami na styl naanu, nebo obyčejnou rýží. Nám to chutnalo moc, asi by to vydalo na hezké 4 porce, kdybychom už večer neužírali dopředu. Není to prostě typické indické butter chicken, ale dobré to bylo a určitě recept zopakujeme.