No kolko mi to trvalo? Minútu? Vypůjčuji si chléb pana Juraje, superstar doby covidové, už to má skoro půl mega zkouknutí, pro pobavení fakt doporučuju: https://www.youtube.com/watch?v=HBKvL5Y5RuA&t=155s
Chlieb „Covid 19“ pre lenivých aj sprostých
Přípravný Čas1 min
Cook Čas50 min
Celkový Čas13 hodin
Klíčové slovo: chléb, chleba, sušené droždí
Autor: Irena Prančlová
- 1,5 hrnku vody
- 1 sáček sušeného droždí
- 3 hrnky hladké mouky
- 2 lžičky soli
- 1 lžíce kmínu (celý)
- dle chuti slunečnicová semínka, dýňová semínka, sušená rajčátka, osmažená cibulka, škvarky, ořechy
Vezměte si velkou mísu, do ní nalejte 1,5 hrnku vody, přidejte polévkovou lžíci (nebo 1 celé balení) sušeného droždí, přidejte 3 hrnky hladké mouky, 2 lžičky soli a lžíci celého kmínu.
Jak říká pan Juraj, hvězda internetu, trvá to celé ani ne minutu a má pravdu 🙂 Je to chleba, který doporučujeme, pokud doma prostě nic jiného nemáte, do obchodu daleko, a nechcete se dělat 2 dny s kváskovým chlebem (ten je ale chuťově samozřejmě tisíckrát lepší, chleba covid 19 je prostě nouzovka, která se dá vylepšit semínky a jinými dobrůtkami). My jsme tenhle chleba použili v době karantény v dubnu 2019 na výlety a byl v pohodě.
Směs promíchejte lehce metličkou a přikryjte "vrchnákom", tedy víkem, pokud máte mísu s víkem. Když nemáte, dejte navrch potravinovou fólii a strčte do lednice. Doporučuji zadělat večer, dát do lednice a ráno můžete chleba péct. Přes noc to hezky v lednici nakyne.
Ráno jakmile otevřete mísu, tak na vás vykoukne jakási hmota, buď bude tužší, nebo bude tekutá, podle toho, jak se spolu budou mít rády mouka a voda. Na mě posledně vykoukla fakt dost tekutá, až jsem nevěřila, že z toho může chleba vzniknout. Pokud do těsta dáte už večer vlašské ořechy, bude hmota ráno naopak o dost tužší.
Hmotu "vylejte" na pomoučněnou linku, a zkuste chleba "zabalit", pan Juraj ho prostě zabaluje lážo plážo od boků ke středu, prostě ho párkrát poplácá a je to. Kdo pečete normální chleba, tak ho klidně zabalte do peřinky. Ale s tím tekutým se vám to stejně nepodaří. Pan Juraj doporučuje ho nechat ještě chvíli na lince kynout, ale tekutá hmota už nic moc dělat nebude, tak ho nechte na lince pár minut a pak s nim šup do trouby. Pokud jste dělali chléb s ořechy, bude tvar držet lépe, i tak ho není potřeba nechávat kynout, stačí zas jen pár minut.
Troubu mějte předehřátou na 250°C, pozor, do trouby musíte dát nahřát i litinový hrnec s poklopem. Nemáte-li litinový hrnec, použijte normální skleněnou zapékací mísu. Mísu/hrnec vyložte na dně pečícím papírem.
Nalijte/dejte do hrnce hmotu, já to fakt musela nalít a nevěřila, že z toho něco bude. Pečte 20 minut přikryté na 250°C, pak poklop odklopte a pečte 20 minut odkryté na 180°C. Po těchto 40 minutách chleba potřete slanou vodou a dejte ještě péct posledních 10 minut odkryté na 180°C.
TIP
Aby chlebík chutnal líp, přidávám do těsta večer slunečnicová semínka, dýňová semínka, ráno jsem pak přidala sušená rajčátka 🙂 Můžete i smaženou cibulku, škvarky. Nám ten poslední moc chutnal, i krásně křupal. Pokud chcete, aby se vám chlebík tolik neroztekl a nebyl nízký, tak opatrně s množstvím vody a zároveň když večer přidáte do těsta vlašské ořechy, tak hmota bude tužší a chlebík po upečení vyšší a bude lépe držet tvar.
Chleba po upečení nekrájejte hned! Nebuďte nedočkaví! Vydržte aspoň 45 minut, pak do něj teprve řízněte. Vím, pokud chcete snídat hned, tak je to trochu komplikace, holt si to bude chtít na pečení trochu přivstat 🙂